Бисквити од бадеми

Состојки 150 грама мелени бадеми 150 грама шеќер 3 белки од јајца За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Сет тави за пица. Подготовка Чекор 1: Ќе измелеме 150 грама цели бадеми. Ставете ги во кујнскиот апарат и убаво...

Чили со мешан грав

Состојки 1 конзерва слатка пченка 1 конзерва црвен грав 150 грама обичен грав 2 до 3 лажици лут црвен пипер 250 милилитри доматна пасата 3 лажици доматно пире 1 голема главица бел кромид 3 до 4 чешниња лук сол...

Мимоза Шарска плескавица

Подготовка Чекор 1: Најпрво сварете две јајца. Во меѓувреме, во Сецкото ќе иситните 4 парчиња двопек. Веднаш по двопекот ќе исечкате една главица кромид, заедно со две чешниња лук. Чекор 2: Меленото месо ќе го ставите во сад, ќе...

Палачинки со сладолед, овошје и крем

Состојки 130 милилитри млеко 60 грама путер 1 супена лажица шеќер 60 грама брашно Четвртина кафена лажица сол Чоколаден сладолед Одбрани шумски плодови Крем Подготовка Чекор 1: Просејте ги заедно брашното и солта. Сеењето на брашното од поголема височина...

Пилешко а ла Филип

Состојки 2 парчиња пилешки гради 2 парчиња димен свински врат 1 блага пиперка 1 лута пиперка 1 домат 1 рендан морков Половина тиквичка Малку магдонос Сол и црн бибер Масло за пржење За подготовка на овој рецепт користиме Делимано...

Кус-Кус салата од печен зеленчук и биено сирење

Состојки ½ тиквичка 1 модар патлиџан 1 гранка шери домати Една рака чешниња лук 1 бел кромид 300 грама биено сирење 500 грама Кус-Кус Сол, бибер, маслиново масло и вода За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Ростер и...