Кокосов пудинг

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:15 мин. Вкупно време:45 мин. Порции 6 лица Состојки 400мл. кокосово млеко 125мл. хопла 5 јајца 70гр. кафеав шеќер 2 лажици кафеав шеќер (дополнително) 55гр. шеќер во прав 1 манго, излупено и ситно...

Пилав со пилешко

Време на подготовка:20 мин. Време на готвење:20 мин. Вкупно време:40 мин. Порции 4 лица Состојки 200гр. ориз 1 главица кромид 1 лажичка ѓумбир 2 чешниња лук 1 лажичка кумин 2 лажички кориандер 20гр. путер 80мл. маслиново масло 250гр. тиква...

Пилешки кроасани

Време на подготовка:35 мин. Време на готвење:35 мин. Вкупно време:1ч. 10 мин. Порции 16 парчиња Состојки 2 лажички маслиново масло 500гр. мелено пилешко месо 2 главици млад кромид, ситно сецкан 1 чешне лук, сецкан 300гр. замрзнат мешан зеленчук (грашок,...

Италијански ќофтиња

Време на подготовка:25 мин. Време на готвење:50 мин. Вкупно време:1ч. 15 мин. Порции 4 лица Состојки 500гр. мелено пилешко месо 200гр. мелено свинско месо 2 чешниња лук, ситно сецкан 1 прстофат буковец 100гр. лебни трошки 1 јајце, лесно матено...

Свинско со краставици

Време на подготовка:30 мин. Време на готвење:120 мин. Вкупно време:2ч. 30 мин. Порции 4 лица Состојки 1кг. свинско 3 главици млад кромид, ситно сецкан 1 краставица, исечена на тенки парчиња 1 луто пиперче, ситно исецкано, без семе 2 лажици...

Чоколадна пита

Време на подготовка:25 мин. Време на готвење:15 мин. Вкупно време:40 мин. Порции 2 лица Состојки 50гр. чоколадо за готвење 50гр. тоблероне, искршено на парчиња 20гр. путер 2 јајца, издвоени белки и жолчки 125мл. хопла 1 лист замрзнато лиснато тесто...