Станува полесно да им укинеш Јутјуб на деца, отколку да ги допазиш

Вашингтон пост пренесува сведоштво на мајка која заседнала со своето дете да гледа цртани на Јутјуб кидс, апликацијата од Јутјуб дедицирана за деца и за чисти содржини исклучиво наменети за истите. За кратко време на екранот се појавува маж...

Човекот што продава камери за сечиј дом, изјави дека не сака да има камера во сечиј дом

Во разговор со професор од Харвард, Марк Закерберг се пофали како компанијата интуитивно, сама од себе, ја пази приватноста на корисниците, притоа крајно трудејќи се да создадат алатки кои ќе им служат на истите корисници. Наведувајќи пример тој објасни...

Дизни, Нестле и Фортнајт ги повлекоа рекламите од Јутјуб по обвиненијата за педофилија

Корисник на Јутјуб пред некој ден објавува видео за тоа како коментарите на Јутјуб видеа со деца се користат за ширење на софткор детска порнографија. Тој објаснува дека коментаторите ги обележуваат видеата на кои мали девојчиња се во наводно...

Јутјуб како платформа за гадости

Истражувачи од Тексас теч универзитетот во 2017 одат на конвенција за луѓе што веруваат во рамна Земја, интервјуираат 30 посетители и крајниот резултат е дека за сите нив (освен еден) Јутјуб видеата се клучни за да се навлечат на...

Русите ќе вежбаат исклучување од интернет

Руските власти и интернет провајдери планираат да ја исклучат земјата од интернет, како дел од експериментот за „не дај боже“, еден ден навистина да им притреба тоа. Предлог законот на таа тема кој датира од декември 2018-та а на...

Како тинејџерки мислат дека треба да изгледаат за на Инстаграм

Тинејџерите на располагање имале 5 минути и која и да е апликација за уредување (разубавување) што ја користат за својата слика да ја дотераат да изгледа „спремна за социјални медиуми“ според нивни лични стандарди. Ниту една од тинејџерките, без...

Од биткоин во празно

ЈПМорган Чејс пресметуваат дека трошокот за копање глобално во просек достигна 4.060 долари за еден биткоин. Во исто време еден биткоин на берза се продава за помалку од 3.600 долари. Остатокот од математиката направете го сами. Последен пат биткоинот...

Заблудата на Марк Закерберг за согласноста од корисниците

„Скроени реклами“ или „реклами по мерка“ (tailored ads) е главниот бизнис модел на интернет. Интернет компании собираат колку можат повеќе информации за тебе од интернет, апликации, па и од физички локации. Потоа на огласувачите им се продава можноста да...

Фејсбук ги спојува Инстаграм, Вотсап и Месинџер

По ново, корисник на Вотсап би можел на пример директно да му испрати порака на корисник на Инстаграм без воопшто да излегува или да ја менува апликацијата. Ваквото обединување ќе значи дека пораките и од Фејсбук месинџер и од...

Јутјуб канали почнаа да се продаваат за милиони долари

Станува збор за „Enchufe.tv“, кој е еден од најголемите Јутјуб канали со содржина на шпански јазик и има 19 милиони претплатници (што е повеќе од Базфид или Логан Пол). На оваа зделка и претходеше продажбата на 13-от најгледан канал...