Кои се новите европски шерифи?

Урсула фон дер Лејен (ќе одберат ли тие човек со име полесно за пишување?) е ќерка на познатиот германски политичар Ернст Албрехт кој исто така има извршувано високи функции во ЕУ. Има 60 години, сопруга е на индустријалецот Хајк...

Чао фосилни, чао гасови и нуклеарни, поевтинија фотоволтаиците

Кон крајот на месецот Лос Анѓелес ќе ратификува 25 годишен договор за обезбедување на седум проценти од електричните потреби на градот по – зборот е девалвиран ама стварно – бонбона цени: 1.997 центи за киловат-час од фотоволтаици и 1.3...

Битка за француските базени

Од мај годинава група муслиманки под името Граѓанска алијанса на Гренобл два пати се појавува во градските базени во буркини (бикини што комплетно ја покрива жената, освен лицето). Тие и се снимаат како пливаат во базените објаснувајќи дека тоа...

Американските политики како руска матрјошка

Како и секоја друга меѓународна трговија, и онаа меѓу САД и Кина е резултат на политички аранжман. Не постои нешто што е „природна“ или „слободна“ трговија. Тоа што огромна мануфактура на почетокот на веков се префли од САД во...

Дронот што го собори Иран е шпионски ѕвер од 220 милиони долари

Дронот што беше соборен од иранската револуционерна гарда е од моделот RQ-4A Global Hawk, летало од 220 милиони долари, кое претставува „масовна платформа за следење“. Претходно Пентагон го обвини Иран дека е поврзан со соборувањето на дрон од моделот...

Бриселскиот самит на недостапни смартфони

Освен ова 28-те лидери кои ќе дебатираат за изгласување на највисоките позиции во Унијата, исто така нема да смеат во салата да ги донесат и своите дипломатски советници. Тест за самитот во Брисел беше едно слично собирање на ЕУ...