Сите за пост се откажуваат од храна, никој никогаш не се откажува од порно

Пишувајќи за постењето (не за православната верзија) Зо Вилијамс во Гардијан објаснува дека постот историски е досадна идеја „земаш време од годината кога и онака нема што да се јаде, па своето воздржување го дотеруваш во предмет на вера.“...

Италијанците ќе откриваат демони од мали нозе

Италијанското министерство за образование понуди, а над 200 наставници од државните училишта се пријавија, на часови по егзорцизам, како дел од „континуирана образовна програма која ќе им помогне да се справат со ѓаволести ученици“. За да немате сомнеж околу...

Папата пред предизвик од милион долари за Велигден да го пости православно

За да не биде безобразен предлог до Папата, наградата е замислена како донација до организација или кауза по избор на римокатоличкиот поглавар. Предизвикот е затоа што католичките велигденски пости се лајт-верзија на православните, и имаат доста шарено мени во...

Германија би да воведува „данок за џамии“ за муслиманите

Луѓе од ЦДУ на Меркел за Велт објаснуваат дека данокот за џамии е „важен чекор кој ќе дозволи исламот во Германија да се ослободи себе си од влијанието на странски држави.“ Во Германија веќе се собира црковен данок од...

И на Света Гора напнато заради Русија и Украина

Меѓу останатите мерки, од кои има и некои порадикални кои би довеле до отцепување на Руската православна црква, е и забраната од патријархот Кирил за посета на Света Гора. Забраната не се однесува само на свештенство, туку на сите...

Руски пресветол великомаченик Гучи

Попот Вјачеслав Баскаков од градот Твер се прослави минатиов викенд откако неговите постови се раширија по руските социјални медиуми. Меѓу другото, Вјачеслав е фотографиран со Гучи чевли, Луи Витон чанти и папучи. Откако почна да се шири, профилот инстантно...