Фудбал

Феноменот на селото Џуабен во Гана – сите се за Астон Вила

Љубовта на Африканците кон фудбалот може да се мери со онаа на Јужноамериканците. Дури и во најзапуштените места во Африка се тркала топката. Во едно село, Џуабен, во регионот Ашанти во Гана (Западна Африка), буквално секој мештан навива за...

Статија

Антрополошка збирка „скриена“ повеќе од еден век

Британскиот колонијален антрополог Норткот Томас направил илјадници фотографии и аудио снимки на мажи, жени и деца од западна Африка помеѓу 1909 и 1915. Повеќе од сто години тие не биле презентирани во јавноста. До сега.

Фудбал

„Бев гладен, играв бос и знам како е да се нема, што ќе ми се 10 Ферари“

Со 8 гола и 2 асистенции на 11 меча досега сезонава, Садио Мане потврдува дека е еден од најдобриот офанзивни фудбалери на светот денес. Неговата годишна плата во Ливерпул е проценета на 6,5 милиони евра, така што може да...

Навивачи

Мароканциве ја вртат игрицата

Ај што од Европа секој трет ден читаме за спектакуларни навивачки изданија, ама убаво е кога ќе се види вакво нешто и од друга страна на светот, особено од Мароко. Навивачите на Видад Казабланка, трофеен клуб од оваа земја,...

Свет

На Боб Гелдоф му е дојдено до Африка, само да не му наплаќаат данок

Најмалата оддалеченост меѓу Европа и Африка е 8 милји, заради што Гелдоф тоа го избира и како име за неговиот фонд чија главна цел е носење инвестиции во Африка. Пред некое време се дозна дека носењето инвестиции за Гелдоф...

Фудбал

Во Алжир демнеат протести, златото на Куп на Африка го израдувал народот

Репрезентацијата на Алжир со 1-0 го победи Сенегал во финалето на Африканскиот Куп после еден чуден гол уште во 2' минута. Тоа беше и единствен шут на Алжирците за 90 минути и тоа не директен во гол.

Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Фудбал

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Калиду Кулибали три години по ред е избран во тимот на сезоната во Серија А. Пеп Гвардиола не може да се помири додека не го види стоперот на Наполи во Манчестер Сити, но Неаполитанците не сакаат да слушнат за...