Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Фудбал

Кој го даде? Андрианариманана од Мадагаскар

Од моментот кога е основана фудбалската федерација на Мадагаскар во 1947 година, се одиграле 49 големи првенства: од Куп на Африкански нации па до Светски првенства. На Мадагаскар му се посреќи 50-от турнир – Африканскиот Куп кој во моментов се...

Фудбал

Во Африка ќе се преигра квалификациски меч поради судиска грешка

Дуелот меѓу Јужна Африка и Сенегал кој се играше во ноември минатата година и заврши 2-1 за домаќинот, ќе биде преигран. Причина – грешка на судијата од Гана Џозеф Лемпти кој во финишот на првиот дел свирнал пенал за...

Фудбал

Најголемиот малер меѓу тренерите кој загуби 10 финалиња

Јавноста се сеќава на Купер најмногу по тоа што како тренер на Интер имаше „на тацна“ Скудето, но во последното коло го прокоцка со поразот од Лацио 4:2. Во неделата Хектор Купер како селектор на Египет го загуби и шестото...

Фудбал

Годините се само бројка, египетскиот голман најдбро знае

Есам Ел-Хадари првпат бранел за Египет на 26. март 1996. година и досега има 154 настапи. Најзаслужен е што Египѓаните ќе играат во финалето против Камерун или Гана. Во случај Египет да го освои овогодинешниот Африкански Куп на Нации тоа ќе...