Фудбал

Нов гол на доктор Иниеста, никогаш не старее

Неговиот Висел Кобе во полуфиналето на јапонскиот Куп на Императорот, со 3-1 го совлада Шимицу Пулсе, а Андрес Инеста го отвори резултатот уште во 13’ минута. За трофејот Иниеста и другарите ќе се борат на 1. јануари во финалето...

Фудбал

Најубавите голови во деценијата од 2010 до 2020

Како што се наближува почетокот на 2020-та година, така полека може да се заокружи циклусот на најпознатите фудбалски погодоци во изминатите 10 години. Речиси сите се познати, а има и некои кои сме ги подзаборавиле.

Фудбал

Има ли расизам во фотографијата на Иниеста?

Во Шпанија на 6 јануари (Богојавление) многу се слави празникот на Светите Три Мудреци (Трите Крала) кои според Евангелието на Матеј, на тој ден од Истокот следеле една ѕвезда и дошле во Витлеем за да му се поклонат на младенецот Исус...

Фудбал

Проблемите со кои се соочувал Иниеста по освојувањето на тројната круна

Сезоната 2008/2009 во Каталонија се памети по продажбата на играчишта од рангот на Деко и Роналдињо, но пред се по освојувањето на трите трофеи: Ла Лига, Копа дел Реј и Лига на шампиони. Тој состав на Барселона предводен од...