Фудбал

Ау каков гол падна во Португалија

Во рамки на португалскиот Лига Куп, Виторија Сетубал одигра 2-2 против големиот фаворит Бенфика. Јунак на мечот беше Хелдер Гуедеш кој прво во 83' намали на 1-2 а после во 90+2' минута постигна гол за прераскажување против трофејниот гигант.

Фудбал

Тренерот на Бенфика што на заминување го проколна клубот

Португалскиот гигант Бенфика е еден од најтрофејните клубови од оваа земја. Секоја година игра во Европа, а неколку пати стигнуваше дури до крајот, во финалето каде редовно губеа. Откако изгубија неколку финалиња на Лига Европа по ред, навивачите на...

Фудбал

Адел Тарабт е жив и игра Лига на шампиони

Кога сите очекуваа да видат нов случај на Адријано, Бенфика му подаде рака на потонатиот Тарабт, го врати „од мртви“, а овој одговори со одлична форма. Веќе игра стандардно за португалскиот гигант.

Фудбал

Апсолутен лидер – Бенфика заработила 500 милиони евра за 5 години

Министерства за економија и финансии во некои држави не работат како што оперира португалскиот гигант. Ај што заработуваат вреќи пари од продажба на врвни играчи, туку и плански трошат, не се расфрлаат со пари и се во неверојатен плус...

Фудбал

Новото правило во фудбал ќе отвори нови можности

Од 1 јуни во фудбалот дејствуваат нови правила, а едно од најинтересните е правилото според кое играч смее да има контакт со топката при изведување на гол-аут од голманот, внатре во голманскиот простор, додека противничкиот мора да биде надвор од...

Фудбал

Маалски штос на мечот Милан – Бенфика

Милан изгуби 0-1 од Бенфика на Интернационалниот Куп во САД, а Португалците на Италијанците им открија една нова финта која досега сме ја гледале само на Сони Плејстејшн. Голманот Влаходимос и едно бекче си ја подаваа ко во маало.

Фудбал

„На стадионот беше најдобриот играч на светот, мило ми е што Роналдо дојде да го види“

На стадионот „Ванда Метрополитано“ се одвива револуција, а Диего Симеоне вели дека на екипата ѝ претстои тежок период на промени кои тој ги чека со нетрпение. „Тоа е предизвик за мене“, вели Чоло. Симболот на промени е рекордниот историски трансфер на...

Навивачи

Дечки сте го утнале градот, Бенфика не игра во тој Франкфурт

Алваро и неговиот другар кои навиваат за Бенфика изгледа се скарани со географија, а не баратаат добро и со мапи. Дечките се откорнале од возење со кола бидејќи од Португалија до Германија им биле потребни преку 16 часа, но кога стигнале во Франкфурт и се...

Фудбал

Дојди брат да те гушнам

Benfica wonderkid Joao Felix celebrated his goal this weekend with his brother Hugo, who was a ballboy at the game ? pic.twitter.com/vMYRG44pSn — Sky Sports Football (@SkyFootball) April 16, 2019 Приказната за него