Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Занимливости

Белгискиот принц си бара човекови права

Белгискиот премиер реши на белгискиот принц Лорен за 15% да му ја намали годишната надокнада која изнесува 380.000 евра. Дополнително, премиерот Шарл Мишел го повикал во кабинет помладиот и ексцентричен брат на белигискиот крал Филип заради скандалот во кој...

Свет

Меланија ги пофали Арапите дека ја јачаат жената

За време на првата странска посета на Доналд Трамп, Меланија го посети сервисниот центар на Џенерал Електрик во Ријад. Приликата ја искористи за фотографирање со вработените при што посведочила за „јакнењето на жените“ што го почувствувала за време на...

Свет

Америка ќе почне да казнува мирни демонстрации

Минесота, Вашингтон, Мичиген и Ајова беа првите федерални држави во кои во процедура влегоа широк спектар законски амандмани предложени со цел „да се воведе ред“ во демонстрирањето, едно од темелните начела на демократијата и американскиот устав. Во Дакота конзервативците...

Свет

Човековите права во челуста на пропагандата

За првпат откако беше примена во 2006, Русија го изгуби своето место во ова тело на ОН. 47-те членови на ова тело се географски определени, регионот пополнуваше 2 места, Русија со гласање изгуби од Унгарија и Хрватска. Во врска...

Вести разно

Брејвик ja тужи државата за кршење на човековите права

37 годишниот Андерс Брејвик ја обвини норвешката влада дека во неговиот случај повредува две одредби од меѓународната конвенција за човекови права: Првата гарантира “почитување на приватниот и семејниот живот” во што спаѓа и правото за кореспонденција со надворешниот свет...

Свет

Летаа воспитни шамари во ОН

“Господине претседател, на присутните делегати сакам да им го свртам вниманието на прашање кое го сметам за исклучително важно и сериозно. Неодамна објавените информации за активности на глобална мрежа на електронско шпионирање предизвика гнев и неверување во јавното мислење...

Bookbox

Холивудските ѕвезди за човековите права

Хари Белафонте, Чарлтон Хестон, Сидни Поатје, режисерот и писател Јoзеф Манкиевич, Марлон Брандо и Џејмс Болдвин за оваа средба биле ангажирани од Информативната агенција на САД, чија цел била подобрување на американскиот имиџ во светот. Во текот на студентата...

Бавчи

Петар ебиветар

И ми Македонци сполај на Бога, онога што га слависмо од прошли четвртак до ичера малтене, прослависмо д’нска и Д’н на Европу. Колко смо дел од Европу, толко и ќе славимо. А што е тој Европа, само Бог мил...