Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Свет

Како беше убиен Џамал Кашоги

Саудискиот новинар е убиен и распарчен (буквално) во саудиската амбасада во Турција. Катарска Ал Џезира, врз основа на турски извори, прави видео реконструкција на убиството на Кашоги.

Медиуми

Децата на Кашоги секој месец добиваат рушвет за да не галамат

Вашингтон пост објавува дека компензацијата на децата на Кашоги изнесува илјадници долари месечно, а куќите што им се дадени вредат по неколку милиони долари. Кашоги има две ќерки и два сина, а исплатите „се дел од напорите на Саудиска...

Свет

Тимот што го уби Кашоги побарал бонус за својата работа

Тимот наводно е составен во 2017 по барање на МБС, а веќе во јуни 2018 тие толку биле зафатени со работа и спроведување задачи, што нивниот лидер побарал да им бидат исплатени бонуси пред крајот на минатогодишниот Рамадан. Изворот...

Свет

Американска компанија се откажа од 400 милиони долари саудиски пари заради убиството на Кашоги

Ендевор го менува својот став по убиството на Кашоги, и комплетно ги враќа средствата и го раскинува договорот со кралството. Преку компанијата Саудијците требаше да влезат во разни индустрии од спорт до филмска продукција. Слична гадливост кон саудиските пари...

Свет

Колку е подготвена Саудиска Арабија да ја поскапе нафтата заради проблемите околу исчезнатиот новинар?

Иако без никаква кралска функција, во неделата првиот човек на саудискиот пандан на Ал-Џезира, Ал-Арабија, во јавно обраќање ги предупреди САД дека ако преземат нешто против кралството „смртно ќе и наштетат на сопствената економија,“ и цените на нафтата ќе...