Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Технологија

Епл би копал кобалт до последен Африканец

Конго (ДР) е еден од најголемите извозници на кобалт, дел рафиниран во домашни капацитети, дел како суровина испорачан во Азија па таму доработен. (97% од светскиот кобалт се добива како нус-производ од никел или бакар.) Во просек секој смартфон...

Кошарка

Колку заработуваат странците сезонава во НБА

Многумина го прекоруваат изгледот на денешната НБА лига поради недостигот на странски ѕвезди. Се прашуваат каде се новите Неш, Новицки, Паркер, Џинобили, Гасол, Јао Минг? Новата генерација уште не созреа, минатата веќе измина и како резултат на тоа на...

Фудбал

Столарот кој од уличен фудбалер стана главен играч на Евертон

Евертон започна нов живот – без Џон Стоунс и Роберто Мартинез (стана селектор на Белгија и го викна Тиери Анри за помошник), но со Роналд Куман и парите на милијардерот Фархад Мошири. Ги купија Идрис Гуеје за 7,1 милиони...

Bookbox статија

Мајчински обреди низ фотографија

Во шумите во западните делови на Демократска Република Конго, прворотките од племето Еконда, познати како Валес (Walés) или „доилки” следат строги обредни правила за заштита на новороденчињата и за сопствено здравје. Три-четири години по пораѓањето младата жена живее во...

Фудбал

Јунакот на Заир што ја рогна топката за да остане жив

Жозеф Илунга Мвепу ќе остане запаметен во фудбалската историја. Почина во петокот на 65 години, во Киншаса по долго боледување. Неговото име, но пред сè неговиот потег на Мундијалот ќе останат во сеќавање по многу нешта. Откако одигра успешен...

Фудбал

Пет најголеми африкански таленти во моментов

Големиот број африкански фудбалери ширум Европа значи дека веќе не е ексклузива талентите од црниот континент да се набљудуваат на лице место во Африка. Така беше пред 10, 20 години, кога клубовите праќаа емирати на Африканскиот Куп, со задача...

Свет

Човечки жртви во нашите смартфони

Блисдејл е британски фоторепортер кој уште од 1999-та година ги документира незамисливите ужаси кои се случуваат во Демократска Република Конго. Во тој период, десетици илјади деца војници беа инволвирани во конфликтите кои досега одзеле – пазете – 5 милиони...