Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Свет

Египет тера „Ердоган школа“ со Европа

Египет нема формален процес за добивање на азил, а Сиријците кои се таму во најголем дел не се сметаат себе си за бегалци. Тие влегуваат во Египет во првите години од војната како туристи, без намера трајно да останат...

Свет

Јемен како поле за жетва на човекови органи

За разлика од Жолтата куќа и киднапираните Срби во Косово, тука станува збор за сиромашни Јеменци самите подготвени да отпатуваат за Египет и да продадат бубрег колку да извадат некоја пара. Сето ова се случува во 2014, пред Јемен...

Занимливости

Рампата што ќе скрати многу мистерии околу пирамидите

Научниците на терен во Египет истражувајќи антички написи наидуваат на рампа со скалила и нешто што наликува на дупки за столбови, која според нивно размислување покажува дека пренесувањето на камењата потребни за изградба на големите пирамиди, било завршено многу...

Занимливости

Доцна е за египетски клетви

Црниот саркофаг откри остатоци од неколку човечки костури натопени во црвеникава отпадна вода која низ вековите успеала да се пробие низ некоја пукнатина на таинствениот предмет и да ги маринира коските со што ја упропастила посакуваната мумификација. Наместо да...

Свет

Скоро па и нема кој не одби да гради центри за прием на бегалци

Серијата „не ме занимаат мигранти“ предупредувања започна откако се појавија детали од новиот ЕУ договор за миграција според кои лидерите на Унијата ќе сакаат да изградат центри за барателите на азил во „земјите партнери“ од Блискиот Исток и Африка....

Фудбал

Русија слави нов убедлив триумф

Со неверојатна гол разлика 8:1 после два меча, Русите со шест бода ќе влезат во третото коло а најверојатно и во нокаут фазата – првпат откако се натпреваруваат како самостојна земја. „Зборнајата“ тргна фуриозно, имаше три шанси во првите...