Статија

Француските градови кои се обидуваат да ги забранат рекламите на отворено

Активисти во Лил протестираат против поставувањето билборди, додека Гренобл има заменето стотици реклами со дрвја и огласни табли. Дали е можно целосно отстранување на рекламите од јавните простори?

Фудбал

Циркусот со прскалката на новиот стадион во Албанија

Толисо после осум минути игра, а Гризман после триесет и една минута дадоа по гол за победа на Франција против Албанија во квалификациите за Евро 2020. Мечот се играше на новиот модерен стадион во Тирана „Арена Комбетаре“, кој синоќа...

Кошарка

Ветеранот Луис Скола сам ја прегази Франција

Со 39 години, Луис Скола постигна неверојатни 28 поени и имаше 13 скока и 2 асистенции за импресивен триумф на Аргентина против Франција 80:66, во полуфиналето на Светското првенство. Сам се бореше против далеку помлади гиганти и поспремни атлети од него....

Кошарка

Толку и од Американците на Светското

Грег Поповиќ и Стив Кер ја платија сметката на многуте откази во репрезентацијата. САД - Франција 79 - 89 (18-18, 21:27, 27:18, 13:26) и „триколорите“ во полуфинале против Аргентина. Америка со најслаб пласман на Мундијал во последните неколку децении.

Разно

Ако фудбал се прекинува заради хомофобија, кој ќе му каже на судијата дека е педер?

Првиот човек на француската фудбалска асоцијација објави дека им дал инструкции на судиите повеќе да не ги запираат натпреварите заради хомофобно навивање од трибините, затоа што „хомофобија не е исто што и расизам.“