Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Кошарка

Од НБА кошаркар до платен убиец во Уганда

Речиси извесно името Џон Брискер не звучи познато и не ви значи многу, но за неговиот живот комотно може да се сними филм. Во НБА лигата играл само три сезони за Сиетл Суперсоникс, но доволно верните следбеници на кошарката...

Фудбал

Ебола го откажува Купот на Африка и клупското првенство

Поради епидемијата на вирусот Ебола во Африка веќе починаа 5.000 луѓе (пред сè во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне) и од таа причина министерството за здравство на Мароко му наложи на фудбалскиот сојуз на оваа земја да се откаже...

Здравје

Интервју со човек кој преживеал ебола

Vice: Кажи ни нешто за себе? Јас сум Саа Сабас, роден 1962-ра во Брегот на слоновата коска. Татко ми беше медицинско лице во француската армија. Тој ме учеше за медицина па подоцна и јас работев како медицински техничар во...