Фудбал

Барса ќе игра во легендарните дресови со кои го освоила првиот европски трофеј

Барселона заедно со нивниот спонзор Најк ја претставија гостинската варијанта дресови за сезоната 2019/2020, која што клубот ја посветил на академијата Ла Масиа, отворена точно пред 40 години. Станува збор за жолт дрес со црвено-сини дијагонални штрафти, со V...

Фудбал

Ајакс е олицетворение за убав и напаѓачки фудбал кој сите сакаме да го гледаме

„За да може да напаѓате треба да се браните одејќи во напад и за да го направите тоа, треба да извршите притисок врз противникот кој ја води топката. За секој да може што полесно да води топка, треба да...

Фудбал

Легендарното крило Овермарс прави ренесанса во Ајакс

Јуни 2017. Новинар на холандскиот сајт vi.nl имал договорено интервју со техничкиот директор на Ајакс, Марк Овермарс. Пола час мирно разговарале за работата на Марк додека не паднал збор за младите фудбалери. Во тој момент Овермарс сфатил дека некаде...

Фудбал

Како почнал со фудбал чудесниот Френки од Ајакс кој потпиша со Барселона

Каталонците и славниот клуб од Амстердам објавија дека фудбалерот на Ајакс Френки Де Јонг потпишал 5-годишен договор со Барселона, вреден 75 милиони евра и плус 11 милиони во евентуални бонуси. Де Јонг на „Камп Ноу“ ќе стигне на 1....

Фудбал

На прошталниот меч на Кројф, Баерн намерно го згазил Ајакс со 8:0

Еден од најголемите фудбалери и фудбалски тренери на сите времиња, Холанѓанецот Јохан Кројф бил сакан и почитуван од целиот фудбалски свет. Но прошталниот меч одигран на „Олимпискиот“ стадион во Амстердам меѓу Ајакс и Баерн Минхен не го паметел по...

Фудбал

Основната фудбалска лекција на Јохан Кројф

Јохан Крој тренираше два клуба, Ајакс и Барселона во кои беше претходно и играч, а откако во 1996-та се повлече од тренерската кариера не престана да работи на разни глобални иницијативи како Cruyff Foundation, Cruyff Institute, Cruyff Classics, Cruyff Football и Cruyff Library....

Фудбал

Што рече Јохан Кројф за Венгер пред 5 години

Во 20 години престој Арсен Венгер на Арсенал му донесе само три титули во Премиер лига, во 1998-ма, 2002-ра и последната 2004-та. Освен што постот во домашното првенство трае 13 години, тој нема освоено ниту еден меѓународен трофеј.  ...

Фудбал

Јохан Кројф и тврдоглавиот турски таксист

Се работи за 1968-ма кога холандскиот првак Ајакс му гостувал на Фенербахче во второто коло од тогашниот Европски Куп. Но поради лошите временски услови и силниот дожд, теренот на стадионот во Истанбул бил сериозно оштетен и судиите решиле да...