Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Фудбал

Пред да почне Барса – Реал, Роналдо даде небесен гол за Јуве

Фудбалерите на Јувентус со 1:2 ја победија Сампдорија на „Мараси“ во Џенова. Вториот гол за Јуве дојде по спектакуларниот скок на Кристијано Роналдо кој медиумите пресметаа дека се одразил цели 76 сантиметри од земја и ја заковал топката во мрежа...

Фудбал

Јуве не му ја мисли, најден е наследникот на Киелини

Роден е на 5 март 1998 година во турското градче Карамурсел. Има 21, а веќе игра како да има безброј сезони во кариерата. Антиципација одлична, снажен во воздушни дуели, уште појак на земја, долг чекор, сигурен на топка и...

Фудбал

Буфон и заушката за Куадрадо

Свири химната на Лига на шампиони, сите мирно стојат, само не се знае кој е поголемо дете, дали оние кои стојат покрај играчите или капитенот на Јувентус.

Фудбал

18-годишен голман на Сасуоло бранел во петок за младинци, па во недела против Роналдо и Јуве

Фудбалот и спортот воопшто се режисери на многу фини приказни. Викендов видовме две бајки, едната во Лондон, другата во Торино. Заедничко и за двете е што во главни улоги се голмани.

Фудбал

Џиџи, време е за пензија мајсторе

Во неделното матине, Јуве го пречека Сасуоло и спасуваше бод. Гостите прво израмнија во 23’ минута, па во 47’ минута поведоа 1-2 преку Капуто по две грешки на Буфон во една акција.

Фудбал

Дибала лудаку

Напаѓаше Јувентус против Атлетико Мадрид, ама 45 минути не можеше да го совлада Јан Облак. И дојде судиско продолжение и слободен удар буквално од мртов агол. Топката ја намести Пауло Дибала.

Фудбал

НБА суперѕвездата што се вљуби во Јувентус

Донован Мичел, лидерот на Јута Џез и предводник на американската кошаркарска репрезентација на Мундијалот во Кина, пред неколку месеци имаше помалку чуден твит. Се заиграл фудбалче на Х-бокс и почнал да игра со Јувентус, ама како што новата ФИФА2019 доби...