Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Фудбал

Шампиони или не, морам и пехарот да го проверам

Лацио синоќа го совлада Јуве со 3:1 во Супер Купот на Италија, а финалето се играше во Саудиска Арабија. Пехарот преку контролата на аеродром го пренесе Данило Каталди кој ја олади Старата Дама со голчиште од слободен удар во 94-та....

Фудбал

Нов лудачки понеделник со Серија А

Пред две недели пишувавме за ненормалниот пресврт на Каљари во 96-та минута кој стигна до победа против Аталанта по негатива од 1:3. Овој понеделник повторно е Каљари актер, ама на губитничката страна. Примија два комада во судиско од бандата на...

Фудбал

Каков Роналдо, гледајте го Чиро

Најдобриот егзекутор во Серија А е типичен пример како за секој човек има место, само треба да си го најде. А Чиро го најде на стадионот „Олимпико“ каде за некое време би можел да стане прв стрелец на вечната листа.

Фудбал

Кога Атилио Ломбардо играше Ламбада

Пар британски ентузијасти во ’90-те години, во најубавото време по италијанскиот фудбал, прават емисија за Серија А. И еднаш го викаат пред камера Атилио Ломбардо, легендарната ќелавица на калчото.

Фудбал

Вие да не се договарате или?

Па не би рекле, бидејќи големи ривали се, очи ќе си извадат, така што сè е ова една екстремно ретка коинциденција, особено меѓу два клуба од ист град во Серија А.

Фудбал

Дебакл на ПСВ во Австрија, Лацио пред испаѓање

Фудбалерите на Селтик направија целосен пресврт и по триумфот во Глазгов, го победија Лацио и среде Рим, идентично со 2:1 после катастрофална грешка на Валон Бериша во 95-та минута од мечот. Севиља е во следна рунда, а голема неизвесност...