Фудбал

Милан и официјално нема да игра во Лига Европа

Исфрлувањето од второто по ранг клупско европско натпреварување е практично договор меѓу УЕФА и Милан кој го соопшти спортскиот арбитражен суд, a се должи на финансискиот фер плеј кој го прекршиле газдите од Кина. Пред десетина дена излезе информација дека...

Фудбал

Малиот Лука кој спиел во кола, сега ќе игра во Реал Мадрид

Лука Јовиќ, за разлика од многу познати фудбалери од просторот на поранешна Југославија, не видел војна. Српско-босанскиот конфликт заврши две години пред Јовиќ да се роди, а НАТО бомбардирањето за среќа го одминало неговото родно село Батар. Лука е...

Фудбал

Првиот фудбалер на светот кој ги освои сите најголеми трофеи

Педро Елиезер Родригез Ледезма или скратено Педро има 31 година. Роден е во Санта Круз де Тенерифе на Канарските острови. Фудбалската кариера ја започнува во анонимното клупче Сан Исидро од каде во 2004 година заминува во академијата на славната...

Фудбал

Господинот кој цела сезона го ругаа и критикуваа, на крај испадна шампион

Се сеќавате низ што сè помина Маурицио Сари? На 30 јануари Челси изгуби 4:0 од Борнмут, после десет дена изгуби 6:0 од Манчестер Сити, а после една недела 2:0 од Манчестер Јунајтед. На „Стемфорд Бриџ“ вриеше и сите сметаа дека...

Фудбал

Игуаин и Давид Луис се скараа на тренинг, Сари напушти бесен

Англиските медиуми снимија тензични сцени од последниот тренинг на Челси пред финалето против Арсенал во ЛЕ од кои имаме две видеа. На едното се расправаат Гонзало Игуаин и Давид Луиз после една жестока дуел игра. Аргентинецот упорно се обидува...

Фудбал

Навивачите на Ајнтрахт пред време купиле карти за финале и сега ги даваат на сиромашни деца во Баку

Ајнтрахт Франкфурт одигра сезона од соништата. По ред со по 4 гола во мрежата ги испрати Марсеј, Лацио, Бенфика и ред други и стигна до големото полуфинале каде на пенали несреќно изгуби од Челси. Во ситуација кога најверните навивачи...