Ракомет

Вардар и Еурофарм ги дознаа ривалите во Лига на шампиони

Во конференциската сала во Ерсте Кампус во главниот град на Австрија, двата македонски претставници во новата сезона од ЛШ, Вардар и дебитантот, битолски Еурофарм Работник ги дознаа противниците во групната фаза која почнува со прво коло од 11 до...

Фудбал

Малиот Лука кој спиел во кола, сега ќе игра во Реал Мадрид

Лука Јовиќ, за разлика од многу познати фудбалери од просторот на поранешна Југославија, не видел војна. Српско-босанскиот конфликт заврши две години пред Јовиќ да се роди, а НАТО бомбардирањето за среќа го одминало неговото родно село Батар. Лука е...

Навивачи

Најинтересниот момент од финалето на ЛШ

Девојката на себе носеше само капачки костим со натпис Vitaly Uncensored на градите. Се испоставило дека девојката која упадна на терен е моделот Кинси Волански која се појавуваше на насловните на Maxim, Sports Illustrated и FHM.  Волански е девојка...

Фудбал

Ливерпул по шести пат европски првак

Славниот Ливерпул првпат после 2005-та година ја освојува Лигата на шампионите. Најзаслужни за триумфот се Мохамед Салах, резервистот Дивок Ориги и голманот Алисон Бекер кој спаси неколку сериозни обиди на Тотнем. Пред почетокот на мечот, играчите на средина на...

Фудбал

Што бе 5 евра вода во Мадрид? Па Хајнекен има за тие пари

Спортскиот маратон во сабота стартува во 18:00 часот со првото ракометно полуфинале меѓу Вардар и Барселона. Потоа следува малку пауза за средување на впечатоците од мечот, па од 21:00 се префрламе на финалето од фудбалската ЛШ. Ако не знаете...

Фудбал

Првиот фудбалер на светот кој ги освои сите најголеми трофеи

Педро Елиезер Родригез Ледезма или скратено Педро има 31 година. Роден е во Санта Круз де Тенерифе на Канарските острови. Фудбалската кариера ја започнува во анонимното клупче Сан Исидро од каде во 2004 година заминува во академијата на славната...