Фудбал

Новата драма на Марсело ’Ел Локо’ Бјелса

Во главните улоги: Марсело Бјелса – главен тренер на Лил Луис Бонини – екс-тренер во репрезентацијата на Чиле Фернандо Да Круз, Жоао Сакраменто, Бенуа Делавал и Франк Манто – заменици на Бјелса во Лил. Раководството на Лил Дејствие прво...

Фудбал

Во Франција се сруши ограда, навивачи повредени

Четворица навивачи на Лил се сериозно повредени и префрлени во болница откако заштитната ограда на гостинската трибина од стадионот „Де ла Ликорн“ се сруши за време на мечот Амиен – Лил во Лига 1 синоќа. Управителот на болницата изјавил:...

Фудбал

Лудиот тренер кој не користи телефон и води спартански тренинзи

Фудбалот е живот за Ел Локо (’Лудиот’). Поради саканата игра, Биелса се откажал од политичка кариера, рано ја завршил играчката кариера и долго работел да стане тренер. А мотив му е: „Емоциите на навивачите е суштината на игра“, изјавил еднаш...