Фудбал

Ливерпул се искачи на светскиот трон

По европската титула освоена против Тотенхем и трофејот во Супер Купот против Челси, Црвените предводени од маестралниот Јирген Клоп остварија хет-трик со меѓународни трофеи во оваа календарска година. 

Фудбал

Да е Македонец би го викале Добре

Во трка по тираж, англискиот жолт печат непрекинато пишуваше за некаков си конфилкт меѓу Мо Салах и Садио Мане, творците на најмоќниот Ливерпул во историјата. Некои египетски навивачи кои се дојдени на Светското клупско првенство во Катар, го прашаа...

Фудбал

Нов хит од Клоп – му се плезеше на тренерот на Монтереј

Полуфиналето на клупско СП не беше баш најлесно по Ливерпул, зошто резултатот до самиот финиш беше 1:1. Алисон одбрани 7 чисти удари и беше прогласен за најдобар играч а во 91’ минута Фирмино го однесе Ливерпул во финале.

Фудбал

Клоп му се извини на преведувачот

Иако беше апсолутно во право за замерката (многу преведувачи не познаваат фудбалска/спортска терминологија па буквално преведуваат на прес-конференциите), Јирген Клоп како прав џентлмен му се извини на преведувачот за тоа што јавно пред сите отворено го критикуваше пред мечот...

Фудбал

Елмас патува во осминафиналето на ЛШ со хет-трикот на Милик

Наполи и Ливерпул ја потврдија фаворитската улога во Е групата од Лига на шампиони и со сигурни победи против Генк и Салцбург ќе бидат дел од нокаут фазата од ЛШ која стандардно стартува во февруари. Елиф Елмас остана на клупа.

Фудбал

Начинот на кој Ван Дајк плаши противнички напаѓачи

Очекувано, Ливерпул  со 5:2 го разби градскиот ривал кој ни сам не знае кога последен пат победил на „Енфилд Роуд“. Еден од поинтересните моменти на мечот беше кога Ван Дајк проба да го уплаши Моизе Кин додека шутираше.

Навивачи

Мажот и жената кои 60 години го гледаат дербито на Ливерпул

Виктор има 85 години, а Џојс 82. Двајцата се од градот Ливерпул и заедно го гледале Мерсисајд дербито Евертон - Ливерпул повеќе од 6 децении! Пред вечерашното ново дерби кое ќе се игра на „Енфилд Роуд“, тие двајца раскажаа...

Фудбал

Остај малку количките и дојди да те запознаам со Клоп и Салах

Вирџил Ван Дајк не е само шампион на терен, туку и вака со луѓе. И покрај тоа што зад ова изненадување стојат Ливерпул и Нивеа како спонзор, сепак гестот е одличен, затоа што навивачов ова доживување ќе го раскажува...