Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Фудбал

Кај те пуштиле со вакви копачки во Премиер лига

На копачките на Сако е дизајниран херојот на цртаниот-серијал Драгон Бол Зет (Dragon Ball Z) кој беше најпознат анимиран цртан филм во Западна Европа. Овој цртан беше актуелен од 1989 година некаде до 1996-та но има љубители до ден...

Фудбал

Канте – детето кое можеше да трча маратон па да игра фудбал

Нголо Канте е играч на годината во Премиер лигата во изборот на Здружението на професионални фудбалери, премија за која се верува дека има најголема тежина затоа што те оценуваат ривали и конкуренти. Што не се знаеше до неодамна за...

Фудбал

Гвинеа ја доби ждрепката, Мали оди дома ни крив ни должен

Гвинеа во четвртфиналето ќе игра против Гана, иако во групата имаше исто бодови и исто дадени и примени голови со Мали. Како налагаат правилата на Африканскиот Куп на нации, во таков случај се оди на ждрепка на која се...

Свет

Штета што сме мали, а не сме Мали

На донаторската конференција закажана за четврток во Брисел, од буџетот на ЕУ ќе бидат одвоени 520 милиони евра за обнова и развој на Мали. Патрони на целиот проект се нам добро познатиот Хозе Мануел Баросо и Франсоа Оланд, претседателот...