Навивачи

Френки ги купи, готово

Навивачите на Челси беа во делириум по победата на нивниот тим над лутиот градски ривал Тотенхем и тоа на негов стадион на гости. Вилијан 2 пати го матираше домашниот голман, „сините“ освоија 3 важни бода а на крајот од...

Фудбал

Анчелоти, го виде ли стариот добар Лејтон?

Ветеранот и поранешен англиски репрезентативец, левиот бек Лејтон Бејнс со еврогол му донесе продолженија на Евертон во Купот против Лестер (на крај конечни 2:4). Веројатно Карло ќе го мрдне малку од клупата за резерви.

Фудбал

Ако имаш култура на купување карти, Премиер лига и не е така скапа за гледање

Точно е дека во Серија А и Бундеслига е поевтино, ама англиско не е толку огин како што се мислеше. Па 53% од билетите се 30 фунти или помалку, а најмногу ушпаруваат оние кои инвестираат во годишна, ама кога...

Фудбал

Феноменот на селото Џуабен во Гана – сите се за Астон Вила

Љубовта на Африканците кон фудбалот може да се мери со онаа на Јужноамериканците. Дури и во најзапуштените места во Африка се тркала топката. Во едно село, Џуабен, во регионот Ашанти во Гана (Западна Африка), буквално секој мештан навива за...

Фудбал

Како човек да му верува на Мурињо

Жозе Мурињо, пред гостувањето на Олд Трафорд со Тотенхем за Кореецот Сон изјави: „Сакам да му честитам на Сон, што трет пат по ред го избраа за најдобар играч на Азија. Заљубен сум во тој дечко! Замислете ги луѓето кои биле...