Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Свет

Тереза Меј без покривање во Ријад

Задолжителното носење и прикривање со марама што важи на територијата на Саудиска Арабија обично по сопствена желба беше почитувано и од Западните политичарки што го посетуваа кралството. Меј одлучи дека нема да ја прати ваквата традиција и покрај тоа...