Фудбал

Цела игра им ја држи Лукаку

На прва изгледа дека е бавен, ама и не е до толку, колку што физикусот ве тера така да мислите. Не е само поентата во тоа што е втор стрелец во Серија А со 10 гола, туку во начинот на кој...

Фудбал

Напаѓачкиот тандем на Интер се повампири

Во време на Морати, Интер секогаш пазареше дел од најзвучните имиња во напад, ама замислете ова што го прават сега двајцава, не ми тргнало од рака ниту на Виери – Креспо, Роналдо - Рекоба, Милито – Ето и да...

Фудбал

Сторијата за браќата Лукаку кои учеле како да не бидат Касано и Балотели

Едниот е напаѓач, другиот крило и заедно се калеле во Андерлехт. Но Ромелу е далеку попознат без разлика што е само една година постар. Мајка им се молела додека живееле во мрак и ете ги сега и двајцата се...

Фудбал

Кога научи па овој италијански

Роден е во Белгија, неговите се од Конго, а пред да потпише летово за Интер, играше за Андерлехт, Челси, ВБА, Евертон и Манчестер Јунајтед. Или има добар/добра професор/ка или па му фаќа изгледа црпката за јазици. Со оглед на тоа...

Фудбал

После се чудат зошто во Италија има толку многу расисти

Лучано Пасирани, возрасен човек, децениски спортски новинар во Италија. По почетниот скандал во Каљари каде гомила идиоти му „букаа“ на Лукаку со мајмунски крици, се крена голема врева во Италија. Таман се стиши, сега се појави овој стар морон кој...

Фудбал

Расизам кон Лукаку фатен на дело во Каљари

Италијанскиот фудбал никако да раскрсти со расизмот и фашизмот кои цутат на некои трибини. Англичаните тоа го решваат по брза постапка, како во примерот со Стерлинг кога морони навивачи на Челси испуштаа мајмунски крици, на крај беа откриени и...