Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Разно

Зошто Саудиска Арабија увезува песок?

И тоа ни помалку ни повеќе од Шкотска. Ако ја гледаш Шкотска на мапа, па Саудиска Арабија на мапа, ништо од ова нема логика. Ама вон мапите има. П.С. една работа што не сме ја знаеле за песокот е...

Бизнис

Зошто Саудијците лажат колку нафта вадат?

Да им веруваш на изјавите на Саудиска Арабија околу нивното производство на нафта, за експертите е исто како да и веруваш на Кина за нејзиниот економски раст. И деновиве ова само се влоши по нападите на саудиските нафтени капацитети.

Свет

Како беше убиен Џамал Кашоги

Саудискиот новинар е убиен и распарчен (буквално) во саудиската амбасада во Турција. Катарска Ал Џезира, врз основа на турски извори, прави видео реконструкција на убиството на Кашоги.

Фудбал

Сегде појди, дома дојди – чудно лето за шпицот на Виљареал

Фудбалскиот клуб Малага (игра во Сегунда) е извор на нејасни информации, шпекулации и чудни зделки. Наводно имаа сериозни планови за сезонава, ама на крај, како и секоја во последниве 4-5 години, ни сами не знаат кај тераат.

Свет

Иран ги сска Американците

Саудиска Арабија има убиено над 3.000 Американци и пак и дозволувате да има нуклеарно оружје, порача првиот човек на иранската дипломатија.

Вести разно

Јемен е доказ дека во очите на Западот не сите Нотрдами се создадени еднакви

„А сепак, мојот мозок не може да престане да размислува зошто ужаснатоста од уништувањето на Нотр Дам, локација која е заштитена како светско наследство од УНЕСКО, не е реакцијата што ја гледаме секој пат кога ќе се уништи некој...

Медиуми

Децата на Кашоги секој месец добиваат рушвет за да не галамат

Вашингтон пост објавува дека компензацијата на децата на Кашоги изнесува илјадници долари месечно, а куќите што им се дадени вредат по неколку милиони долари. Кашоги има две ќерки и два сина, а исплатите „се дел од напорите на Саудиска...