Навивачи

Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво...

Фудбал

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Калиду Кулибали три години по ред е избран во тимот на сезоната во Серија А. Пеп Гвардиола не може да се помири додека не го види стоперот на Наполи во Манчестер Сити, но Неаполитанците не сакаат да слушнат за...

Фудбал

Сте можеле и телефонски да се јавите во Интер за Кеита

Сенегал во сабота игра против Екваторијална Гвинеја во квалификациски меч за Купот на Африка 2019, но во состав ќе го нема напаѓачот Кеита Балде поради еден смешен и аматерски потег на нивната федерација. Испратиле мејл до Интер со барање...

Фудбал

Што ти е Светско, Јапонија со пораз оди во осминафинале

Колумбија е осминафиналист во групата Х како првопласиран, а втора е Јапонија, но не затоа што има повеќе бодови од Сенегал или подобра гол разлика, туку по третиот параметар, а тоа е фер плејот. Јапонците одат понатаму бидејќи имаат...

Фудбал

На кој што му треба денес на Светско?

Колку и да не ги сакаме, калкулациите се неизбежни. Патеката на Светското првенство си го прави своето. Англија и Белгија ќе играат за прво место во групата Г. И двете селекции, необично, имаат по 6 бода и иста гол разлика:...

Фудбал

Голеада на Јапонија и Сенегал за чекор поблизу до следна фаза

Во Екатеринбург Сенегал два пати водеше, но „самураите“ на два пати се враќаа и освоија злато вреден бод кој би можел да ги однесе во осминафинале. Но ова реми им одговара и на Полска и Колумбија кои подоцна играат а...

Фудбал

Селекторот на Сенегал го менува африканскиот фудбал и носи саат од 150.000 долари

Јуни 2002 година било најубавото време во животот на Алиу Сисе. На неговиот лев ракав стоела капитенска лента на репрезентацијата а на дресот грбот на земјата која стигна до четвртфинале на Светско првенство. Сенегалците тогаш ја победија Франција во...