Вести

Во 2020 да се пазиме од полицајците на нашите мисли

Некогаш цензори одлучуваа што може да се издаде како книга а што не. Денес постои истата функција, само што цензорите сега се викаат „чувствителни читатели“ кои оценуваат дали јазикот на авторот ќе навреди некоја од идентитетските снегулки. Башка проблемот...

Фудбал

Презимиња на дресовите на арапски јазик, жените добија дозвола за стадион

Фудбалерите на Лацио во рок од само неколку дена, по вторпат го демолираа Јувентус со 3-1, овојпат далеку од дома, во Саудиска Арабија, земја која што плати милиони за италијанскиот Супер Куп да се игра кај нив.

Медиуми

300 медиуми се кренаа против Трамп

Сето ова започна минатата недела кога Бостон глоуб повика на национално отфрлање на „валканата војна“ на американскиот претседател против медиумите. Реплицирајќи на изјавите на Трамп дека извештаите од медиумите се „лажни вести,“ а новинарите „непријатели на народот“, целата акција...

Навивачи

После цели 39 години во Иран конечно пуштија жени на стадион

Фудбалската репрезентација на Иран игра добро првенство, има три бода во група со Шпанија, Португалија и Мароко и уште е со шанси за евентуален пласман понатаму. На монументалниот стадион „Азади“ во Техеран се гледаат натпреварите на Иран на големи...

Медиуми

За дератизацијата на социјалните мрежи

На почетокот на оваа година во Германија стапи на сила закон со кој на социјалните интернет платформи како што се Фејсбук, Твитер, Инстаграм или Јутјуб им се наложува да отстрануваат „очигледно спротивни на законот“ материјали кои ќе се најдат...

Вести разно

Женските гради не се слобода на говор

Само една судијка го изземала своето мислење од ваквата пресуда која се темелела на мислењето дека уставно загарантираните слободи се однесуваат на мислењето и говорот и дека голите женски гради не се „експресивни“ во мерка во која ќе се...

Медиуми

Трамп ги хејта медиумите ама Буш ги малтретираше

“Медиумите се есенцијални за демократијата. Моќта знае да создава зависност и да биде корозивна и затоа се важни слободните медиуми, за да ги држат на око луѓето кои имаат власт,” изјави неодамна Буш на оваа тема што му е...

Занимливости

Ќути и жали се

Студентската унија на Универзитетот Линколн им забрани на членовите од Конзервативното крило на истата унија да ги користат акаунтите на нивните социјални медиуми.  Ваква одлука била донесена откако конзервативните студенти на интернет постирале слика од која се гледа дека...

Свет

Дали првиот амандман важи и за ИСИС?

Нему му е лесно: загриженоста околу првиот амандман ја нарече будалеста. По него, треба да се разговара со Бил Гејтс и другите кои ‘се разбираат во работата’ за некако да се затворат опасните интернет страници. Но и Хилари Клинтон...