Фудбал

Ливерпул се искачи на светскиот трон

По европската титула освоена против Тотенхем и трофејот во Супер Купот против Челси, Црвените предводени од маестралниот Јирген Клоп остварија хет-трик со меѓународни трофеи во оваа календарска година. 

Фудбал

Татковско изненадување на годината

Одиш на Светско клупско првенство и тоа на финале од Бразил до Катар за да го гледаш твојот Фламенго против Ливерпул. Го носиш и син ти на аеродром и моментот пред да се поздравите го снимаш. Вадиш авионска карта,...

Фудбал

Реал Мадрид ја одбрани титулата светски првак

Во Абу Даби, тимот на Зидан го совлада бразилскиот Гремио со минимални 1:0 и по трет пат во последните четири години „кралскиот клуб“ го освои овој трофеј. Вкупно во клупската историја Реал му се радуваше на ова одличје шест...

Фудбал

ФИФА ја промени фудбалската историја и ги направи Панчев и Најдоски светски прваци

Интерконтиненталниот Куп беше натпреварување кое се играше меѓу шампионите на Европа и Јужна Америка во периодот од 1960-та до 2004-та, а Црвена Ѕвезда го освои во 1991-ва година откако го совлада Коло Коло од Чиле со 3:0.   Натпреварот...

Фудбал

Историски момент во фудбалот, првпат досуден пенал по видео снимка

YouTube Embed: No video/playlist ID has been supplied 5kCN7eFl0JI] Со пеналот, Кашима поведе со 1:0 а до крајот убедливо триумфираше со 3:0 против колумбискиот Атлетико Национал, тим против кој во финалето на Копа Судамерикана требаше да игра бразилскиот Шапекоенсе.

Навивачи

18.500 км за да го бодрат Ривер во Јапонија

Во полуфиналето од Светското клупско првенство во Јапонија, Барселона ќе игра против кинескиот Гвангжу, предводен од Луис Фелипе Сколари.   Во евентуалната борба за првото место, во финалето, Барса ја чека Ривер Плата која го совлада кинескиот тим Хироишима...

Фудбал

Барса ќе крева пехар тежок 5 кила?

Што е Светско клупско првенство?   Фудбалските власти во 1960. година дошле до идеја да организираат турнир на најдобрите екипи од секој континент. За таа цел тие го организирале Интернационалниот Куп на ФИФА во кој играле освојувачите на двата...